Read Raněný slepotou by Aldous Huxley Free Online


Ebook Raněný slepotou by Aldous Huxley read! Book Title: Raněný slepotou
The author of the book: Aldous Huxley
Edition: Melantrich
Date of issue: 1970
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Loaded: 1185 times
Reader ratings: 6.5
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 987 KB
City - Country: No data

Read full description of the books:Anglický spisovatel Aldous Huxley (1894-1963) získal v třicátých letech světový věhlas svými nemilosrdnými satirami na život lepší společnosti a nedostatky naší civilizace. Román "Raněný slepotou" (1963) značí obrat v jeho díle. I v tomto díle najdeme pestrou mozaiku "kontrapunktů života" - milostných pletich, pokrytectví a morální bídy. Filmově rychlé střídání různých časových vrstev velmi plasticky zobrazuje hlavní postavu, jejíž vývoj ukazuje cestu z mravního úpadku. Anthony Beavis, filosof a dítě své doby, se z ironického "kritika v lóži", zdánlivě svobodného, nezúčastněného pozorovatele, milovníka paradoxu a povrchního, sobeckého milence mění v aktivního humanistu; prohlédá a pochopí, že musí mít lidi rád, že jim musí rozumět a pomáhat. Jeho "prohlédnutí" je vyvoláno setkáním s lidským utrpením. Román Raněný slepotou je nejen strhující čtení, ale i velké dílo hlubokého a očistného étosu.


Download Raněný slepotou PDF Raněný slepotou PDF
Download Raněný slepotou ERUB Raněný slepotou PDF
Download Raněný slepotou DOC Raněný slepotou PDF
Download Raněný slepotou TXT Raněný slepotou PDFRead information about the author

Ebook Raněný slepotou read Online! Aldous Leonard Huxley was an English writer and one of the most prominent members of the famous Huxley family. He spent the latter part of his life in the United States, living in Los Angeles from 1937 until his death in 1963. Best known for his novels and wide-ranging output of essays, he also published short stories, poetry, travel writing, and film stories and scripts. Through his novels and essays Huxley functioned as an examiner and sometimes critic of social mores, norms and ideals. Huxley was a humanist but was also interested towards the end of his life in spiritual subjects such as parapsychology and philosophical mysticism. By the end of his life, Huxley was widely acknowledged as one of the pre-eminent intellectuals of his time.


Reviews of the Raněný slepotou


ZACHARY

Poignant book.

FELIX

Best in Books

MIA

After this book, I look at the world with different eyes!

MOHAMMED

Despite the criticism, I liked the book!

ZARA

This is a very predictable author. When you get a book for free, you can read it. The intrigue is present, the unbundling is clear.
Add a comment
Download EBOOK Raněný slepotou by Aldous Huxley Online free

PDF: rann-slepotou.pdf Raněný slepotou PDF
ERUB: rann-slepotou.epub Raněný slepotou ERUB
DOC: rann-slepotou.doc Raněný slepotou DOC
TXT: rann-slepotou.txt Raněný slepotou TXT